Könyvhét 2023
SZERZŐI KIADÁS
PROFI MÓDON
Tandori Dezső
TANDORI SZUBJEKTÍV
Csokonai Attila
SZABADMATT
Kőszeghy Elemér
A magyarországi ötvösjegyek...
SZERZŐI KIADÁS<br>PROFI MÓDON Tandori Dezső <br> TANDORI SZUBJEKTÍV Csokonai Attila <br> SZABADMATT Kőszeghy Elemér<br>A magyarországi ötvösjegyek...
Könyvhét folyóirat

A kék kerítésen innen és túl – Gyermek- és ifjúsági könyvekről

Csokonai Attila - 2015.06.04.

Lírai hangulatok, ötletek

Miklya Zsolt Végtelen sál c. verseskötetében 38 gyerekverset találunk, úgy, hogy a Te ki vagy? című első részben van a versek egyik fele, a Ha bóbitával ébredek címűben a másik. A költő az első fejezetben a gyerekek, a kicsik világát idézi változatos formában. Íme így szólal meg egy kisgyerek: „Anya sálát titokban/ a vállamra terítem./ Ilyenkor megnövök,/ felelem a fejem,/ hogy lássam,/ mi van a felhőkön túl…” A második részben már a legtöbb cím is azt fejezi ki, hogy nem a (közvetlen és belső emberi) valóságban járunk hanem (konkrétabban) a természetben, vagy a fantáziavilágban: Manófi, Mesefa, Bóbitaszárnyak, A kabóca és a hangya, Egy műveletlen kis pók balladája, Találkozások, Somhatalom, Patakiskola. Innen is egy jellegzetes verskezdet: „Gondoltam egy fát./ A fára ágat./ Az ágra levelet, virágot, hármat./ Azért hármat, mert a virágból/ három királykisasszony terem.” Külön kell szólni Schall Eszter ihletett, a színekkel, formákkal visszafogottan bánó, mégis lenyűgözően eleven képeiről.

„Mit kérnek pártfogóiktól az állatok?” ‒ teszi fel a kérdést Gyárfás Endre legújabb gyerekverskötetének alcímében. „Állatkertekben, vadasparkokban, tudjuk, felnőtt és gyerek egyaránt fogadhat örökbe egy vagy több állatot. Kedvencének ily módon pártfogója, ajándékozója lehet.” Szóval, mi van a Kívánságtarisznyában? Így is feltehetjük a kérdést. Nézzük, milyen ötletes, szellemes, vidám versek születtek e kérdésre válaszul. „Kézitükröt kér a csimpánz./ Biztos megvan rá az oka./ Ha belenéz, megláthatja,/ milyen »szép« a majompofa.” (Egy) „A bagolynak pápaszem kell,/ s hozzá mindjárt egy jó vekker./ »miért kell a vekker?« ‒ kérded./ Mert ha nincsen, későn ébred.” (Négy) „Az orrszarvú léggömböt kér,/ rákötné az orrszarvára./ Ha szél támad, felröppenne,/ s mint a madár, ő is szállna.” (Kilenc) A ritmikus, játékosan rímes, két, három (ritkán több) versszakos vagy szakaszolatlan művekből összesen 17 került ebbe a kötetbe, amelyben az állatokat (víziló, oroszlán, vadmacska, jegesmedve, stb.) játékos túlzással, de szeretetteljesen ábrázolja Kismarty-Lachner Zita.

Ötletes mesék és ihletett képek

Varró Zsuzsa Áfonyka c. mesekönyvének címszereplője „tündér, pontosabban tündérke, méghozzá az erdei fajtából. Aprócska és gömbölyded /…/ A haja bogyókék, a szeme levélzöld, az orra fitoska; fitoska orra körül pedig temérdek világszép szeplő virít /../ Egy bizonyos erdő egy bizonyos szegletében lakik, ahol rendszerint az első tavaszi kakukkszótól addig, amíg az utolsó szem őszi bogyók is mind el nem fogynak a bokrokról, jön és megy, tesz és vesz, énekel és táncol, nézelődik és lábat lógat, beszélget az állatokkal és a növényekkel, a patakokkal, a felhőkkel meg a lábnyomokkal, mindenkihez van egy jó szava...” . Az ő kalandjait, a vándorlása során megismert különleges figurákat veszi sorra a szerző, aki eredeti nyelvi ötletekkel teli, játékos modorban adja elő a történteket, Varró Dániel versbetéteivel. Domján-Udvardy Melinda illusztrációi nagyszerűen illeszkednek a mesék hangulatához.

Borsa Kata gyerekkönyvének címszereplői, Szotyi és Tarhonya kutyák. Azon kívül, hogya játékmackó színű vidéki kutyalány és a városi (lakótelepi) távhővezeték felett a törzshelyét állhatatosan őrző Szotyi találkozásaik alkalmával megfontoltan elbeszélgetnek a közrendről, a közterület fogalmáról, a szabályokról, a magántulajdonról, az állati jogokról stb., a történet középpontjában negyven darab műcsont áll, amelyből 39-et Szotyinak hoz csomagban a postás. Ez az ő várva várt nyereménye. De talán többet ér a kettőjük között kibontakozó barátság. A játékosan komoly, a mesterkélt helyzeteket messzire elkerülő mese a világ szerethetőségére hívja fel a figyelmet. (Illusztrálta Germán Fatime.)

Mechler Anna Tóbiás, a kukásautó hihetően mindennapi kalandjait meséli el („Kerék mesék 3.”). Teljesen reálisak volnának ezek a történetek, ha nem szerepelne benne Lektika, a manólány, a kukásautók őre. De mese és a valóság tökéletes harmóniába olvad össze ebben a túlzásoktól tartózkodó kötetben. A kisgyerekek így egyszerre fantasztikus és élethű leírást kapnak a kukásautók világáról. Ahol szerepel útsöprő, sószóró és tűzoltóautó is. A szánkózó madarak esete megint az örömmel fogadható mulatságos megformálás erényét mutatja föl. (Hajba László rajzain hibátlanul jelenik meg az említett kettősség.)

 

Hárman külön, hárman együtt

Csapody Kinga Jó gyerek lettem! c. kötete az 5 éves Zsombi monológ-sorozata arról, hogy „miért és mire jó a felnőtt”. „Anyuék nem mindig értenek egyet velem egyet, de szerintem akkor is nekem van igazam” – közli rögtön a beköszönés után. De korántsem olyan nagyképű, önelégült gyerek ő, mint amilyennek mutatkozik e pár szóval. Belátja, hogy mi „gyagyaság”, nagyon is tudja, mit nem érdemes tenni, és mit igen, hogy neki is jó legyen, meg a szüleinek, nagyszüleinek, az óvónéninek is stb. Sokat segít a maga korabeli fiúknak és lányoknak, hogy ne csináljanak szamárságot, azzal, hogy mindazt elmondja, amit ő megtapasztalt, amire már rájött. Például: „Amikor kicsi voltam, nem akartam aludni az oviban, aztán megbeszéltük, hogy ez gyagyaság! Ha nem alszom, nem lesz erőm elmenni délután anyával a játszótérre…”, vagy: „Anya mesélte, hogy az állatsimogatóban meg lehet simizni az állatokat, de ahol ki van írva, hogy nem lehet közel menni, ott tilos bebújni!...” (Pásztohy Panna rajzaival.)

Egy Zsombival egyidős kislány monológja olvasható abban a könyvben, amelyet Tóth Krisztina írt, és amelynek címe Anyát megoperálták. Neki egyetlen, de annál inkább komoly dologgal kell szembesülnie, azzal, amit a nagyszerű könyv címe kifejez. A szerző fontos témát dolgoz fel, mesterien. Erre a könyvre nagyon nagy szükség van, hiszen nem egyszerű egy kisgyerekkel megértetni, előfordulhat, hogy valamelyik felnőtt családtagja súlyosan megbetegszik. És persze akármilyen ijesztően hangzik is, hogy valaki rákos lett, nem kell mindjárt a legrosszabbra gondolni. Van segítség! Van gyógyulás. A könyv szövege valóban egy gyerek tipikus megszólalása. Nincs benne egy fölösleges mondat, viszont van benne hiteles humor, ami az olvasónak megkönnyíti az azonosulást a mesélővel. Hitka Viktória rajzai ugyancsak nem hordanak sallangokat.

Náluk pár évvel idősebb, már kamasz az a fiú, aki Janikovszky Éva A tükör előtt c. könyvében adja elő monológját. Valódi, szórakoztatóan komoly Janikovszky-szöveg ez, de úgy is megállja a helyét a kijelentés: tipikus kamaszmonológ. Rövid, célratörő fogalmazás, természetes humorral spékelve. A szerző „hőse” – a teljesen átlagos kiskamasz – éppen abban a korban van, amikor mindennel baja van. Főleg a saját külsejével. Ilyenkor lesz úrrá rajta a „rajtam-már-semmi-se-segít” hangulat. Kárpáti Tibor vonalakra és egy-két színre egyszerűsített rajzai csak fölerősítik a szöveg hatását.

Marék Veronika A kék kerítés c. kötetében több mint negyven mini-történetet találunk, amelyeket előbb olvasni kell, aztán a képeket nézegetni. A jellegzetes Marék Veronika-stílusú könyv úgy épül fel, hogy mindegyik történethez tartozik egy alapszöveg, de az is fontos, ami a rajzon, itt konkrétan a kék kerítésen van. A kék kerítés előtt, azt bevonva a játékba, mozog Réka, Bence és Körmi. Egy-egy történet négy képsort foglal magába. A szituációk a tíz év körüliek jellegzetes viselkedését, gondolkodását, örömeit és bajait mutatják be.

Kezdő és rutinos olvasóknak

A Tessloff Babilon Kiadó kezdő olvasóknak indított sorozatának jellemzői, mint ahogy a kötetek hátsó borítóján olvashatjuk: (műfaj:) mini meseregény, könnyen érthető szöveg, nagy betűk, vidám illusztrációk, és a végén szövegfeldolgozó feladatok. A Szeretek olvasni sorozat újdonságai Mán-Várhegyi Éva: Kókusz Franci, a fodrász titkosügynök (a szerzővel készült interjút a Könyvhét 2015/2. 19. oldalán lehet olvasni), Sepsi László: Az éjszaka réme, Fodor Anikó rajzaival és Bartók Imre: Alfonz és az űrlények, Nemes Anna rajzaival. Kókusz Franci, akiről ugyebár már a címben kiderül, hogy fodrász és titkosügynök, a Pintyőke utcában lakik, ott van az üzlete is, és az ügyes kezű agárlányhoz jár a környék minden lakója frizurát csináltatni. Franci éppen hazatér munka után, amikor látja, hogy új lakó költözik a házba. Természetesen azonnal utánanéz, ki az illető. Alig hogy megtudta, a Praliné Zsorzs nevű ló, a csokiguru a beköltöző, megbízást kap a főnökétől, Manga Lacitól. A Hóc Csokoládégyárból ellopták egy különleges francia édesség receptjét. A titkosügynök azonnal munkához lát… Rödönyi Csilla képein is végigkövethető a bravúros akció. Ki „az éjszaka réme”? Úgy hívják, hogy Benő el Happol. Ő lopta el Peti kedvenc játékhelikopterét. Amikor Peti csapdát állít neki, és elkapja, Benő elárulja: a zoknis doboz az ő birodalma. Meg is mutatja a kisfiúnak. Peti csak ámul-bámul a rengeteg lopott „kincs” láttán. És segít a nagy visszalopkodásban… Perec Alfolzzal különös dolog történik, amikor lakóhelyet változtatnak: csak a Huszonnegyedik Kerületi Általános Iskolában van hely számára, minden más suliból elutasítják. Döbbenten néz végig osztálytársain, azok nem embergyerekek, hanem űrlények. Mit eszelnek ki közösen a tanárukkal, amikor az iskolák városi versenyén minden sulinak részt kell vennie? Alfonz alaposan kiveszi a részét a különös feladatból.

Ez a nyár a készülődés jegyében telik, hiszen augusztus 23-án lesz Rose és Jonathan esküvője. Willow és Delia, a menyasszony unokahúgai lesznek a virágszóró koszorúslányok. Willow-nak, ahányszor csak ránéz, mindig ugyanaz jut eszébe a koszorúslány-ruha láttán: hogy rózsaszín, hogy borzalmas. Kiütést kap arra a gondolatra, hogy ezt az iszonyú rágógumi-rózsaszín ruhát kell majd viselnie kedvelt Rosie nagynénikéje esküvőjén. Persze augusztus végéig még van idő nyaralásra is. A Michigan-tó fölött áll a bérelt régi, fehér ház, a Suttogó Fenyves, ahol Willow igazán jól érezné magát, ha nem jutna állandóan eszébe a rózsaszín ruha. Palacsintát sütnek reggel, desszertet készítenek este. Ezzel a két példával érthetővé is vált, hogy miért Édes vakáció Kate Hannigan regényének a címe. Willow és Delia élvezi a szakácskodást, ráadásul a nyaraló tulajdonosa bemutatja nekik Cat-et, a Suttogó Fenyves új főszakácsát. A jópofa mű olvasása közben recepteket is kapunk, ki-ki próbálja ki ezeket, és akkor az ő vakációja is édes lesz. (Illusztrálta Brooke Boynton Hughes. Fordította Farkas Krisztina.)

 

Klasszikus irodalom és balett

Antoine de Saint-Exupéry A kis herceg c. művéről jogosan írja egyik elemzője: „Érdekességét csak az fedezi fel, akinek a képzelete már ismeri a lehetetlent.” Nincs kizárva, hogy egy 12 éves, vagy inkább annál kicsit idősebb gyerek képes erre – ezért a gyermekirodalomnak is klasszikusa a Top 10-es meseregény. Továbbá fontos még tudni: „Az egész regény morális kulcsszava a felelősség.” És ezt már gyerekként meg lehet tanulni. Akinek az olvasmányai közül végképp kimarad ez az alapmű, az nagyon sokat veszít. Tehát felnőtt fejjel is érdemes még elolvasni, hiszen nem egyértelműen gyerekkönyv. A most album formájában megjelent mű a gyerekek kezébe kívánkozik. Mostantól az újabb generációk úgy nőnek fel, hogy akár Pálfi Rita új fordításában ismerik meg a történetet.

A hattyúk tavát, első balettját Pjotr Iljics Csajkovszkij 1877-ben mutatták be, és azóta is a legtöbbet játszott darabok közé tartozik. A történetet – amelyet régi orosz népmese ihletett ‒, s amely „az igaz szerelemnek a gonosz bűverejét is legyőző hatalmát mutatja” be, most Tarbay Ede feldolgozásában ismerhetik meg a gyerekek. A szöveg ismeretterjesztő részeket is tartalmaz, ezek a dőlt betűs részek, és Gyöngyösi Andrien képein mesei pompában jelenik meg hattyú és ember, a királyi vár és a tó. Továbbá a szereplők: a Fiatal Herceg, Odett, az ezüstkoronás hercegnő, akibe az ifjú beleszeret, a Herceg anyja, a Herceg nevelője, a leánykérést áhító hercegkisasszonyok csoportja, az Odettre megszólalásig hasonlító, de vele ellentétben nem hófehér, hanem fekete ruhát viselő Otília, a Tavak Hercege, aki bosszút akar állni egy régi vétségért, és akivel a Fiatal Hercegnek meg kell küzdenie. A kötet CD-t is tartalmaz. Belehallgatva Csajkovszkij dallamdús zenéjébe, elolvasva a mesét, a 10 év feletti gyerekekben már feltámadhat az igény, hogy megnézzék élőben, az Operában, vagy DVD-n A hattyúk tavá-t. Hála az internetnek, különféle koreográfiákban gyönyörködhetünk. A 10 éven aluliak pedig bábszínházi előadás formájában találkozhatnak először a művel.

Ruth Symes regénye igencsak ígéretesen kezdődik, a főszereplő, Bella Donna (valójában Izabella) első mondata ez: „Világ életemben boszorkány akartam lenni, vagy legalábbis azt hiszem, hogy egész életemben.” Hat éves, amikor egy jelmezbáron boszorkánynak öltözik, és valami különös dolgot művel. A Templeton Gyermekotthonban élő árva kislány még egy dologra vágyik nagyon, egy igazi családra, amely végre befogadja őt. Több családot visszautasít, amíg végre megjelenik Lili, akit az igazgatónő Bájoló kisasszonynak szólít. Bella Donna bármi áron vele menne, ezt érzi abban a pillanatban, amikor megpillantja a fiatal nőt. Sejthető, hogy Lili segít valóra váltani mindkét álmát. Ezzel kezdetét veszik Bella Donna rendkívüli kalandjai, amelyekben bővelkedik a szerző Vajákos út és Varázsözön című izgalmas, meglepetésekkel teli kötete, amelyekhez Marion Lindsay készítette az illusztrációkat. (A fordító Pataki Andrea.)

 

Egy új és egy menő sorozatról

A Manó Könyvek Kiadó új sorozatot indított Régi kedvenceink címmel. Elsőnek egy először 1958-ban megjelent, időtállónak bizonyult és a mai olvasót is maradandó olvasmányélménnyel kecsegtető művet kínálnak, amelynek szerzője Bogáti Péter (1924–1994), aki számtalan sikeres ifjúsági regényt írt. A Hóvirág másodkormányosa jelenti c. kötetben három diákcsapat kalandos vetélkedőjéről számol be egy fiatal tanár, aki tiszteletbeli másodkormányosként követi a fiúk útját, azaz a versenymenetrendet. De mint az egy regénytől elvárható, nem mindig úgy történik benne minden, ahogy azt eltervezték. Részben a kapott feladatok, részben a tervtől való ilyen-olyan okból való eltérés okoz mind a felnőtteknek, mind a srácoknak izgalmakat. Amiből persze az olvasó profitál. A cselekmény a Balatonon és környékén játszódik, ahol érdemes a táj sok-sok érdekességét kicsit közelebbről is megismerni. Azaz ebből az igazi kalandregényből rengeteget lehet tanulni.

A LOL könyveken belül külön sorozatot alkotnak Marni Bates könyvei. Vegyük sorra az eddigieket: Segítség, Youtube-sztár lettem!, Láthatósági mellény lúzereknek, Rocksztárt kaptam karácsonyra. Most két újdonsággal egészül ki a Bates- könyvek sora. A Menő-riadó Kambodzsában címűben a karcsú, kékszemű, szőke Chelsea Holloway, a Forest Grove-i gimi legmenőbb csaja lép elő főszereplővé. Ugye emlékszik az olvasó, ő a youtube-os Mackenzie Wellesley „ősellensége”. Amikor anyja és apja között megromlik a viszony, és külön költöznek, a lányt külföldre küldik. Chelsea persze minimum Rómáról ábrándozik, így aztán mint derült égből a villámcsapás, úgy éri a hír: az ösztöndíj Kambodzsába szól. Itt aztán Hamilton professzort félholtra verik, a lányra rálőnek – hamar kiderül, hogy véletlenül drogüzletbe csöppennek bele. Az pedig veszélyes dolog. Viszont Chelsea összejön apja tanársegédjével…(Fordította Kulcsár Júlia.) Az Itt a vége, lúzer véle! c. kötet három történetet tartalmaz: Mackenzie öccsének, Dylannek és Melanie-nek, aztán Spencer Kingnek és Isobel (Izzie) Peters-nek, majd Corey-nek és Timnek egyaránt bonyolult sztoriját. Közben folynak az előkészületek a bálra, ahol megválasztják a Smith Gimnázium „királyát”, vagyis legnépszerűbb diákját. Ebben a kötetben újra a legfényesebben csillognak az ifjú szerzőnek az első kötetben megismert írói erényei. (Béresi Csilla fordítása.) Marni Bates-szel az Ünnepi Könyvhéten személyesen is találkozhatnak rajongói.

A LOL könyvek sorában látott napvilágot az ígéretes című Mire jó a rosszfiú? is, amely Komal Kant alkotása. A regény, amely ugyancsak egy „amerikai” kisváros kamaszközösségének világába nyújt bepillantást, sajátos és egyben hatásos szerkezeti elvre épül: a két főszereplő, a lány, Ashton és a fiú, Luca egymást váltva meséli el, persze ki-ki a saját szemszögéből, az eseményeket. Ez izgalmassá teszi nemcsak a cselekményt, hanem a témát is: ami mi is lehetne más, mint a szerelem. Csakhogy a dolog nem olyan egyszerű. Ash és Luca, akik szomszédjai egymásnak, kis korukban nagyon jó barátok voltak. Pár évvel ezelőtt a helyzet alaposan megváltozott: a lány a gimi menőivel barátkozik, és szerinte Luca tetovált rocker és flúgos lúzer lett. Csakhogy eljön a különleges pillanat: Ash arra kéri kisgyerekkori barátját, járjanak együtt, pontosabban csináljanak úgy, mintha ők egy pár lennének… (Fordította Kulcsár Júlia.)

 

Olvasmány, feladvány és feladat

Bibliai történetek, személyiségfejlesztő feladatok, rejtvények, ez áll Katona EdinaSchauermann Andrea Az én világom c. otthonra vagy bibliai foglalkozásokra szánt foglalkoztató füzetének borítóján. A Cikcakk–Foglalkoztató 1. kézműves ötleteket kínál, játékos feladatokat és rejtvények is vannak benne, de mindenekelőtt izgalmas bibliai történeteket tartalmaz, amelyek alapján ki lehet nyomozni a választ. Vagyis az olvasott történet mélyére kell ásni. (A rajzokat Czakó Rita készítette.)

Csokonai Attila

Bartók Imre: Alfonz és az űrlények. Tessloff Babilon, 64 old., 1870 Ft; Bates Marni: Menő-riadó Kambodzsában. Móra Könyvkiadó, 312 old., 2299 Ft; Bates Marni: Itt a vége, lúzer véle! Móra Kiadó. 344 old., 2299 Ft; Bogáti Péter: A Hóvirág másodkormányosa jelenti. Manó Könyvek, 368 old., 2990 Ft; Borsa Kata: Szotyi és Tarhonya. Holnap Kiadó, 112 old., 2700 Ft; Csapody Kinga: Jó gyerek lettem! Manó Könyvek, 48 old., 1990 Ft; Gyárfás Endre: Kívánságtarisznya. Móra Kiadó, 40 old., 1999 Ft; Janikovszky Éva: A tükör előtt. Móra Kiadó, 40 old., 1999 Ft; Kant, Komal: Mire jó a rosszfiú? Móra K., 320 old., 2290 Ft; Katona Edina‒Schauermann Andrea: Az én világom. Harmat Kiadó, 44 old., 990 Ft; Marék Veronika: A kék kerítés. Móra Kiadó, 48 old.,2499 Ft; Mechler Anna: Tóbiás, a kukásautó. Manó Könyvek, 64 old., 1990 Ft; Miklya Zsolt: Végtelen sál. Móra Kiadó, 64 old., 2499 Ft; Saint-Exupéry, Antoine de: A kis herceg. Napraforgó Kiadó, 124 old., 3990 Ft; Sepsi László: Az éjszaka réme. Tessloff Babilon Kiadó. 32 old.,1470 Ft; Symes, Ruth: Bella Donna. Vajákos út. Napraforgó Kiadó, 186 old., 1490 Ft; Symes, Ruth: Bella Donna. Varázsözön. Napraforgó Kiadó, 186. old., 1490 Ft; Tarbay Ede: A hattyúk tava. Holnap K., 48 old.,2700 Ft; Tóth Krisztina: Anyát megoperálták. Móra Kiadó, 48 old., 2499 Ft; Varró Zsuzsa: Áfonyka. Holnap Kiadó, 132 old., 2700 Ft; Hannigan, Kate: Édes vakáció. Manó Könyvek, 288 old., 2490 Ft

Ajánló tartalma:

Új kód kérése

Rovat további hírei:
Hozzászólás szövege:
Felhasználói név*:
E-mail*:



Kiemelt

Weiss János: Immanuel Kant 300 – Az Élet és Irodalom 2024/16. számából

Az Élet és Irodalom 16. számát a kulturális cikkek rövid részleteivel ajánljuk.

KőszeghyÉlet és Irodalom AlapítványTandori SzubjektívSzabadmatttandori.huA Mélytengeri Mentőcsapat és az Utolsó Magányos SzörnyCsibi tűzoltó lesz
Belépés