Könyvhét 2023
SZERZŐI KIADÁS
PROFI MÓDON
Tandori Dezső
TANDORI SZUBJEKTÍV
Csokonai Attila
SZABADMATT
Kőszeghy Elemér
A magyarországi ötvösjegyek...
SZERZŐI KIADÁS<br>PROFI MÓDON Tandori Dezső <br> TANDORI SZUBJEKTÍV Csokonai Attila <br> SZABADMATT Kőszeghy Elemér<br>A magyarországi ötvösjegyek...
Könyvhét.hu online

Gencso Hrisztozov költő-műfordító kapta idén a Ratkó József-díjat

MTI - 2014.11.22.

A bolgár születésű Gencso Hrisztozov költő, író és műfordító kapta meg az idei Ratkó József-díjat, az elismerést pénteken adták át a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Nagykállóban.

A díjat a Hangsúly Művelődési és Művészeti Alapítvány kuratóriuma egyhangú, titkos szavazással ítélte oda Gencso Hrisztozovnak. Az 1983-ban alapított elismerés az ország keleti feléhez kötődő, "kiemelkedő esztétikai teljesítménnyel, megkérdőjelezhetetlen erkölcsi elkötelezettséggel rendelkező, alkotásaikkal a provincializmus fölé emelkedő, európai értékeket teremtő" alkotókat jutalmazzák.
Gencso Hrisztozov a bulgáriai Szuszámban született 1940. szeptember 18-án. Szófiában, a St. Kliment Ohridski Egyetemen szerzett műfordítói diplomát, 1970-ben műfordítói ösztöndíjjal Magyarországra kerül, majd Nyíregyházán telepedik le. Ratkó József által ismeri meg a Hetek, majd a Kilencek költői csoportosulásának tagjait, barátságot köt többek közt Nagy Benedekkel és Buda Ferenccel - hangzott el a költő méltatásában.
A folyóiratokban megjelent fordításai mellett tizenöt kötete mutatja be a magyar irodalom legjobb műveit a bolgár olvasóknak. A klasszikus prózaírók közül Móricz Zsigmond, Nagy Lajos, a költők közül Berzsenyi Dániel, Vörösmarty Mihály, a közelmúlt kortársai közül pedig Mándy Iván, Sánta Ferenc, Darvas József és Galgóczi Erzsébet műveit fordított le. Önálló, kétnyelvű könyvsorozatban foglalkozik mások mellett Ratkó József életművével, kész kötetei jelenleg a kiadást várják.
A civil kezdeményezésre létrejött Ratkó József-díjat - a mindenkori minimálbér háromszorosát jelentő pénzbeli juttatást, a König Róbert grafikusművész által metszett oklevelet és Kő Pál szobrászművész plakettjét - először 1993-ban adták át. Az elismerést eddig Balázs József író, Nagy Gáspár költő, Aczél Géza költő, Szőllősi Zoltán költő, Vári Fábián László költő, etnográfus, Elek Tibor irodalomtörténész, kritikus, Tóth Erzsébet költő, Jánosi Zoltán irodalomtörténész, Babosi László könyvtáros-bibliográfus és Márkus Béla irodalomtörténész, kritikus vehette át.
A megye rangos irodalmi-művészeti elismerését 1997-tól 2006-ig nem adta ki a kuratórium, a díj anyagi feltételeit végül a Szabolcs-Szatmár-Bereg Megyei Közgyűlés 2006-ban meghozott határozata teremtette meg.

Ajánló tartalma:

Új kód kérése

Rovat további hírei:
Hozzászólás szövege:
Felhasználói név*:
E-mail*:



Kiemelt

Weiss János: Immanuel Kant 300 – Az Élet és Irodalom 2024/16. számából

Az Élet és Irodalom 16. számát a kulturális cikkek rövid részleteivel ajánljuk.

KőszeghyÉlet és Irodalom AlapítványTandori SzubjektívSzabadmatttandori.huA Mélytengeri Mentőcsapat és az Utolsó Magányos SzörnyCsibi tűzoltó lesz
Belépés