Ross King: A firenzei könyvkereskedő
Vincze Dóra - 2024.12.11.
A könyvkereskedők királya
Ross King kanadai születésű író, akinek számos könyve jelent meg már itthon is különböző témákban. A Dühödt ámulatban (2017) Claude Monet portréját rajzolja meg és híres, vízililiomokat ábrázoló képének születését meséli el. A Brunelleschi kupolája (2008) a firenzei dóm építéséről mesél a tervező Filippo Brunelleschi alakját is megmutatva. De említhetjük a Michelangelo és a Sixtus-kápolna (2010) című munkáját is, ami a világhíres freskó születését tárja elénk a korabeli Róma mindennapjainak bemutatásával körítve.
Ross King a tavasszal megjelent, A firenzei könyvkereskedőben is tartja magát a már jól bevált recepthez. Választ egy érdekes kultúrtörténeti eseményt vagy jelenséget (az impresszionista festészet ikonikus darabját, a kor legnagyobb, alátámasztás nélkül épülő kupoláját, a Vatikán egyedülálló freskóját vagy ebben az esetben a kéziratoktól a könyvnyomtatásig tartó utat) és mellétesz egy a folyamathoz szorosan kapcsolható szereplőt (Monet, Michelangelo és Brunelleschi után most Vespasiano de Bisticcit).
Persze Michelangelo és Monet neve a legtöbb ember számára ismerősen cseng, de azt valószínűleg kevesen tudják, hogy ki is volt Vespasiano de Bisticci. Vespasiano a reneszánsz Firenzéből, szegény családból származott. Apja „a csak Pippo néven emlegetett Filippo da Bisticci” gyapjúkereskedőként dolgozott. Apja korai halála után Vespasiano anyja egyedül maradt, hat gyermek felnevelésével, ami nem sok jóval kecsegtette a fiatal Vespasianot. Azonban a 11 évesen az iskolát elhagyni kényszerülő fiú élete érdekes fordulatot vett, amikor a Könyvkereskedők utcájában talált magának munkát.
Innen, a Könyvkereskedők utcájából, azaz a Via dei Librai-ból indul a történetünk, melynek során végigkísérjük Vespasiano életét, aki nem csupán könyvkereskedővé válik, hanem egyenesen a könyvkereskedők királya lesz. Vespasiano boltja Firenze fontos szellemi műhelyévé növi ki magát, ő pedig messze földön híres lesz csodás kéziratairól. „Él ott egy bizonyos Vespasiano – írta – egy nagyszerű könyvkereskedő, aki mindent tud a könyvekről, a legjobb másolókkal dolgozik, és egész Itáliából, de még külföldről is hozzá fordul mindenki, aki igazán elegáns köteteket akar vásárolni.” – idézi meg egy milánói humanista szavait King.
Persze A firenzei könyvkereskedő elsősorban nem Vespasiano életéről szól, az csupán a vezérfonál, ami mentén megismerhetjük a kéziratkészítés különböző állomásait egészen a papirusztól kezdve, az utat a könyvnyomtatásig és a korszakok közötti váltás nehézségeiig. Ez az átmenet abból a szempontból is aktuális, hogy az utóbbi néhány évtizedben magunk is egy hosszú átmenetben létezünk, amikor analóg világunkat szépen lassan felfalja a digitalitás. Ross King kifejezetten fecsegő szerző, aki szeret tárgyától messzebb elterülő vizekre evezni, így olvashatunk többek között Platón és Arisztotelész műveinek tartalmáról, Vespasiano és Janus Pannonius kapcsolatáról, a török hódításról és persze a Medici-család uralkodásáról. Utóbbiért persze senki sem hibáztathatja Kinget, alighanem lehetetlen Firenzéről olyan könyvet írni, amiből kimaradnak a Mediciek.
Ross King alaposságához nem fér kétség, már az is árulkodó, hogy 921 tételből álló végjegyzettel van ellátva a szöveg, tehát minden oldalra jut egy-két hivatkozás. Jó, ha résen van az olvasó, mert King könyve nem történelmi regény, hanem ismeretterjesztő munka, amiből részletes információkat kapunk nemcsak Itáliáról és a könyvkészítés evolúciójáról, de Európa más tájairól is. És ugyan Ross King Vespasiano életére fűzi fel a kultúrtörténeti eseményeket, a szereplők élete nem áll össze egy regény cselekményévé. Ez persze nem célja vagy feladata. Tehát A firenzei könyvkereskedő egy értékes, nagy gonddal elkészített és tengernyi tudással megtöltött alkotás azok számára, akik elmerülnének a könyvek evolúciójának szélesen vett történetében.
Vincze Dóra
Ross King: A firenzei könyvkereskedő – Vespasiano da Bisticci és az Arno-parti Athén
Fordította: Makovecz Benjamin
Park Könyvkiadó, 493 oldal, 7999 Ft